Nu imi vede partitiile cand butez !

Mai

27

2013

Buna ziua.
Am un laptop hp 550. (procesor 1.6 dual core, placa video 358, ram 2gb, hdd 250)
Am facut un stick bootabil cu windows xp sp3) a mers totul bine si frumos. La pasul cu formatarea partitiilor nu imi apar partitiile de la hdd .. imi apare numai stick-ul :|.
Am bagat un windows 7 de pe stick pe acelasi laptop si mi-a vazut partitiile…
Care ar putea sa fie problema ??
De ce la xp nu vede partitiile si la 7 le vede ??

Categoria: Hardware Intrebat de: [3 Grey Star Level]
Answer #1

Am uitat sa scriu in articol…
Din ce am mai citit pe net trebuia sa intru in bios si sa setez nu stiu ce de pe Sata pe Ahci sau invers…. oricum aceste optiuni nu le am in bios
Tot ce am in bios legat de hdd este o chestie cu transition LBA-assisted si BIT-shift…

Answers Answered By: IonutCristian [3 Grey Star Level]
Answer #2

Aceiași problemă am avut-o și eu. S-a deteriorat masterbootul. Cel mai probabil nu este vorba despre o deteriorare fizica. Eu unul am rezolvat problema folosind un cd bootabil cu Hirens Boot CD, prin itnermediul caruia puteam porni un windows virtual si formata repartitia c.

Sper sa te fi ajutat!

Answers Answered By: tomystar [181 Blue Star Level]
Answer #3

Presupun că aceasta este pagina oficială de download:
http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/SoftwareIndex.jsp?lang=en&cc=us&prodNameId=3765010&prodTypeId=321957&prodSeriesId=3764998&swLang=13&taskId=135&swEnvOID=1093#93211

Alegi ca sistem de operare windows xp. Descarci „driver storage”. Vei descărca un executabil cu numele de „sp39156.exe”. Foloseşti 7zip pt extragere: De obicei 7zip are puterea să extragă şi din exe şi din multe alte tipuri de pacheter…..Intrii în folderul extras—-te duci în „Winall”——„driver”

Partea a doua e aici:
http://videotutorial.ro/cum-se-instaleaza-windows-xp-pe-o-configuratie-ahci-sau-pe-o-matrice-raid-tutorial-video-hd/

Dacă nu ai în bios opţiune pt dezactivarea ahci…numai aşa poţi instala windows xp pe acel laptop, prin integrarea driverelor exact în cd-ul cu windows xp.

Answers Answered By: Vali [848 Orange Star Level]
Answer #5

am rezolvat problema pana la urma urmei
am citit pe un forum pt laptopuri ca trebuie sa gasesc undeva in bios ahci sau sata native si trebuia sa dau disable la sata native… si voila :))=)) multumesc frumos pentru ajutor 🙂

Answers Answered By: IonutCristian [3 Grey Star Level]

Raspunde la intrebare

You must be Logged In to post an Answer.

Not a member yet? Sign Up Now »

Scara punctelor

Castiga puncte intreband si raspunzand la intrebari!!

Grey Sta Levelr [1 - 25 Grey Star Level]
Green Star Level [26 - 50 Green Star Level]
Blue Star Level [51 - 500 Blue Star Level]
Orange Star Level [501 - 5000 Orange Star Level]
Red Star Level [5001 - 25000 Red Star Level]
Black Star Level [25001+ Black Star Level]